Rodzaje płatności mobilnych

Usługi bankowe wciąż się rozwijają, a klienci oczekują wygodnych i nowoczesnych sposobów realizowania ich transakcji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań są płatności mobilne, które w całości dokonywane są za pomocą telefonów komórkowych. W artykule przyglądamy się różnym systemom płatności przez smartfony, z których obecnie możemy korzystać.

Płatności mobilne to transakcje, w których urządzenia mobilne, przy wykorzystaniu usług telekomunikacyjnych są używane do realizacji danej płatności, której źródłem jest konkretny rachunek bankowy. W artykule opisujemy podział płatności mobilnych ze względu na sposób komunikacji urządzenia mobilnego z centrum przetwarzania danych.

Płatności mobilne zdalne
Ten rodzaj płatności mobilnych polega na ustanowieniu połączenia między telefonem, a serwerem za pomocą SMS-a lub sieci internetowej. Dzięki tym zabiegom możliwe jest dokonanie autoryzacji przeprowadzonej transakcji. Usługa SMS – zwana też Premium SMS – jest obecnie najczęściej wykorzystywana jako metoda płatności za różnego rodzaju dostęp do artykułów prasowych w sieci, do strumieniowej transmisji wideo lub jako opłata za udział w konkursach i głosowaniach. Sprzedawca chcący wprowadzić taką usługę nie spotka wielu problemów, ponieważ cała procedura jest niezwykle łatwa. Wszystko sprowadza się do zamieszczenia na stronie internetowej treści, którą zainteresowani użytkownicy powinni wpisać do wiadomości SMS oraz numeru, pod który należy wysłać taką wiadomość. Po kilku sekundach nadawca otrzyma wiadomość zwrotną razem z kodem, który po wpisaniu w pole odpowiedniego formularza, odblokuje dostęp do pożądanej treści. Do wad tego rozwiązania należą: sztywno ustalona dolna granica kwoty i duże prowizje pobierane przez operatorów od każdego SMS-a tak, że sprzedawca otrzymuje od 40 do 55% kwoty, jaką zapłacił użytkownik.

Płatności mobilne zbliżeniowe
Drugi rodzaj płatności mobilnych jest reprezentowany głównie przez technologię NFC, tzw. Komunikację Bliskiego Zasięgu. Chodzi o bezprzewodową technologię komunikacyjną, która opiera się na wykorzystaniu fal radiowych po to, aby wymienić dane na bliską odległość. Jest to technologia podobna do tej, znanej z bluetootha przy czym zasięga działania nadajnika NFC jest dużo mniejszy. Warto jednak podkreślić, ze możliwości takiego nadajnika są znacznie większe. Dzięki zbliżeniu do siebie telefonu i czytnika możliwe jest przesyłanie sygnału pomiędzy nimi. Jest to więc ten sam mechanizm działania, jaki znam z kart debetowych i kredytowych. Jest to wygodne z tego względu, że przy niskich kosztach transakcji nie trzeba podawać PIN-u, co znacznie skraca czas realizacji płatności. NFC sprawia, że nasz telefon komórkowy działa jak mobilny portfel, zastępujący zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 584

E-mail: kontakt@userbars.pl

Porady na temat bezpiecznych i sprawnych płatności w sieci, zakupów w Internecie oraz wskazówki dla osób z branży e-commerce.