Bezpieczne i szybkość płatności online

Bezgotówkowe transakcje to już norma jeśli chodzi o zakupy w sieci. Użytkownicy wolą płacić w sieci, ponieważ cały proces jest znacznie szybszy i wygodniejszy niż długie i uciążliwe zakupy w galeriach handlowych. Dynamiczny rozwój rynku e-commerce dodatkowo sprawia, że serwisy płatności online, pośredniczące w ich realizacji, są dla nas codziennymi zaufanymi partnerami. Zasada działania takich serwisów opiera się na oferowaniu różnych sposobów płatności internetowych, które użytkownik może dowolnie wybierać stosownie do własnych preferencji. Wielu wciąż zastanawia się czy to jest bezpieczne?

Operatorzy płatności pośredniczący w realizacji transakcji online wciąż pracują nad udoskonaleniem swoich systemów zabezpieczeń. Oznacza to, że wszystkie nasze poufne dane, jak i same transakcje online podlegają wyjątkowo wysokiej ochronie. Niestety cyberprzestępcy nie dają za wygraną i nieustannie próbują na wszelkie sposoby znaleźć możliwe luki. Konieczne jest zatem zabezpieczenie przed możliwym cyberatakiem również po stronie użytkownika, bo właśnie tam cyberprzestępcy najczęściej znajdują luki. 

Przechwycenie danych
Wspomniany sposób jest najpowszechniej stosowaną taktyką cyberoszustów. Proces wyłudzania danych osobowych ma miejsce najczęściej zaraz po bezpośrednim zalogowaniu do serwisu internetowego banku np. na zainfekowanym wirusem komputerze bądź telefonie komórkowym. Następnie klient zostaje poproszony o wpisanie jednorazowego kodu z narzędzia autoryzacyjnego. Prośba pojawi się mimo, że nie zlecono żadnej transakcji czy aktywności, która wymagałaby autoryzacji użytkownika. W sytuacji, gdy kupujący poda kod, strona internetowa banku zawiesi się, a po kilku sekundach użytkownik zobaczy komunikat o trwających pracach modernizacyjnych. Jest to moment, kiedy hakerzy otrzymują czas potrzebny do dokonania przelewu na swoje konto, do czego wykorzystują wyłudzone hasło i kod. Uchronimy się przed tym, jeśli za każdym razem będziemy zwracać uwagę na wszelkie komunikaty i nigdy, przenigdy nie będziemy mechanicznie wykonywać każdej instrukcji, wyświetlającej się na ekranie monitora. Otóż banki nigdy nie proszą klientów o podanie kodu tuż po zalogowaniu się na swoje konto. Pojawienie się takiej prośby oznacza próbę oszustwa. 

Sposób na podmianę numeru konta
W tym sposobie też pojawia się wirus. Tym razem zmienia on numer rachunku bankowego bazując na fakcie, że najczęściej przy dokonywaniu e-przelewu, leniwie kopiujemy numer rachunku. Otóż mało kto wie, że skopiowany numer trafia do schowka systemu operacyjnego, gdzie zostaje zmieniony na rachunek przestępcy przez wirusa, a nieświadomy klient dokonuje przelewu. Pamiętaj więc, aby zawsze przed potwierdzeniem przelewu, sprawdzać dokładnie wszystkie dane.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 584

E-mail: kontakt@userbars.pl

Porady na temat bezpiecznych i sprawnych płatności w sieci, zakupów w Internecie oraz wskazówki dla osób z branży e-commerce.