Zalety i wady systemów płatności online

W dobie rozwoju elektroniki i rozwoju usług Internetowych, rozwija się także branża płatności. Coraz częściej korzystamy z zakupów on-line, co łączy się z płatnościami przez Internet. Kupujący mają bardzo wiele opcji, tak samo jak sprzedający. Jednak czy dana forma płatności jest tak samo korzystna dla obu stron? 


Wady i zalety płatności on-line oczami sprzedawcy
Głównymi zaletami płatności on-line przy prowadzeniu własnego biznesu jest szybki wpływ środków na odpowiednie konto. Kiedyś przelewy dokonywane w bankach, czy na poczcie potrafiły „iść” 3-4 dni, obecnie środki na koncie można mieć już w kilka minut. Proces ten znacznie ułatwia i przyspiesza wykonywanie kolejnych zleceń. Wpłaty takie są także automatycznie księgowane w systemie sklepowym, dzięki czemu zlecenie można wykonywać od razu.

Niestety płatności takie posiadają również wady. Niektóre z nich pobierają wysokie prowizje, zazwyczaj jest to około 3 % wartości danej transakcji. Może być to dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorcy, który sprzedaje droższe towary, np. 3% z 2000 zł to aż 60 zł. Jak na opłatę za dokonanie płatności to bardzo dużo. Wadą jest również powolne przetwarzanie z kart kredytowych, a także długi czas oczekiwania w niektórych systemach na wypłatę zgromadzonych środków – około kilka dni.

Wady i zalety płatności on-line oczami klienta
Płatności on-line są bardziej przyjemne dla kupującego. Za towar, czy usługę można płacić z góry nie martwiąc się o przedłużenia czasu realizacji zamówienia – nie ma potrzeby przesyłania potwierdzeń przelewów, czy wykonywania skanu przelewu w baku, czy na poczcie. Nie trzeba także po zakupie wprowadzać danych sprzedawcy, by wykonać przelew. Wszystko dzieje się automatycznie, bez ryzyka pomyłki w nazwie, czy numeru konta. 

Jedyną rzeczą jaka może na początku zdezorientować kupującego to przekierowanie do płatności na inne dane, niż dane sprzedającego. Jest to jednak mały kłopot i to przy pierwszych zakupach. Warto jednak dla bezpieczeństwa sprawdzić dane wpisane automatycznie. Czasem, także w sytuacji wystąpienia problemów z przetworzeniem transakcji, może się zdarzyć, że płacący nie otrzyma o tym informacji. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 584

E-mail: kontakt@userbars.pl

Porady na temat bezpiecznych i sprawnych płatności w sieci, zakupów w Internecie oraz wskazówki dla osób z branży e-commerce.