BLIK - czym jest?

Płatności za pomocą BLIK są coraz bardziej popularne. Okazują się być szybkie, wygodne, proste i bezpieczne. Czego chcieć więcej? Rozwiązanie to dzięki tym cechom staje się coraz częstszym sposobem dokonywania płatności bezgotówkowych.

Czym jest BLIK?
BLIK jest to przede wszystkim polski system płatności mobilnych. Z którego możemy korzystać poprzez aplikacje mobilne banków uczestniczących w programie, czyli: Alior Banku, PKO Banku Polskiego, Getin Banku, Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, a także T-Mobile Usługi Bankowe i Orange Finanse. Początki systemu BLIK sięgają roku 2013, wtedy polskie banki porozumiały się między sobą i stworzyły Polski Standard Płatności Mobilnych – czyli specjalny system dzięki któremu możemy płacić w sklepach tradycyjnych czyli stacjonarnych (oczywiście tych oznaczonych symbolem BLIK), płacić w sklepach internetowych, wypłacać gotówkę z bankomatów bez użycia karty bankomatowej, generować czeki BLIK, a także przesyłać pieniądze na telefon. Wszystko to można zrobić używając tylko telefonu, który w obecnych czasach jest naszym nieodłącznym elementem i rzadko kiedy wychodzimy bez niego. 

Jak zacząć korzystać z BLIK?
Po pierwsze aby móc korzystać z BLIK musisz być klientem jednego z banków biorących udział w programie BLIK (wymienionych powyżej). Kolejnym krokiem jest ściągnięcie na swojego smartfona aplikacji mobilnej swojego banku i zalogowanie się w niej. Następnie aby zapłacić wystarczy uruchomić aplikację Twojego banku gdzie wyświetli się sześciocyfrowy kod, wpisać go w terminalu lub podać sprzedawcy. Następnie w zależności od ustawień potwierdzasz wykonywaną operację dodatkowo kodem pin w telefonie – oczywiście te ustawienia są do Twojej własnej modyfikacji. I to tyle. Płatność zrealizowana. Szybko, prosto i wygodnie prawda? Sytuacja wygląda bardzo podobnie również gdy chcemy wypłacić gotówkę z bankomatu, wtedy wygenerowany sześciocyfrowy kod BLIK 

Czy BLIK jest bezpieczny?
BLIK działa za pomocą sześciocyfrowego ciągu cyfr, generowanego z aplikacji Twojego banku na Twoim telefonie. Kod ten ważny jest około 1,5 minuty więc nawet jeśli ktoś podejrzy ten kod – nie będzie mógł go wykorzystać. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy używamy karty płatniczej. Ponadto każda operacja BLIK powyżej kwoty 50 zł (lub innej ustawionej przez Ciebie kwoty) jest dodatkowo potwierdzana kodem PIN na Twoim telefonie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 584

E-mail: kontakt@userbars.pl

Porady na temat bezpiecznych i sprawnych płatności w sieci, zakupów w Internecie oraz wskazówki dla osób z branży e-commerce.