Sposoby na uchronienie się przed oszustwami internetowymi

 
Od początków działania Internetu cyberprzestępcy szukają sposobu na to, aby wzbogacić się kosztem użytkowników szukając różnego rodzaju luk w funkcjonujących systemach. Razem z rozwojem technologii i systemów zabezpieczeń, oszuści opracowują nowe techniki, mające na celu wyłudzenie poufnych danych lub włamanie się na konta użytkowników. Bez obaw! Wystarczy odrobina wiedzy i przezorności, aby skutecznie uchronić się przed niebezpieczeństwem. Oto krótki poradnik mówiący, jak zabezpieczać się przed ewentualnym cyberatakiem.

Pamiętajmy, że cyberoszuści nie są super hakerami czy inteligentnymi maszynami, tylko zwykłymi ludźmi. Zagrożenia znane nam z sieci, jak wirusy, spam, trojany itd. to tylko narzędzia, którymi posługują się w celu osiągnięcia korzyści. Co prawda nie istnieje w pełni skuteczny program, który ostrzeże nas w każdej sytuacji, to jednak istnieją skuteczne sposoby na to, aby się skuteczne bronić. W końcu cyberprzestępcy mają swoje słabe strony, które pozwalają wychwycić pewne schematy, podejrzane aktywności czy oklepane techniki, którymi najczęściej się posługują. Nasza proaktywna postawa uchroni nas przed niejednym zagrożeniem sieciowym.

Pamiętaj o antywirusie
Płacąc w sieci należy zachować czujność i przede wszystkim nie klikać w każdy wyświetlony odsyłacz. Podstawą ochrony jest korzystanie z programu antywirusowego, które trzeba regularnie aktualizować. Np. na komputerach firmowych bez aktualnego oprogramowania antywirusowego nie da się pracować. Zawsze jest możliwość skonsultowania się ze specjalistami, którzy dopilnują, aby na naszym komputerze zainstalowano właściwą ochronę antywirusową. To nie koniec, ponieważ program należy regularnie aktualizować po to, aby system miał dostępną aktualną bazę wirusów. W końcu ich nowsze wersje pojawiają się praktycznie z dnia na dzień. Aktualizując program będziemy mogli kontrolować poziom bezpieczeństwa na swoim komputerze domowym i firmowym. Programy antywirusowe zapewniają również skuteczną ochronę przed wieloma innymi możliwymi zagrożeniami. Generalnie powinno się systematycznie aktualizować cały system, programy i przeglądarki, ponieważ pomaga to w załataniu wszelkich luk, które chętnie wykorzystują cyberprzestępcy.

Na co trzeba uważać?
W trakcie korzystania z różnego rodzaju usług bankowości online trzeba zwracać uwagę na certyfikat bezpieczeństwa SSL. Otóż adres każdej strony bankowej czy witryny e-sklepu powinien rozpoczynać się od znaków – https://. Najczęstszą przyczyną internetowych wpadek jest niestety pośpiech użytkowników. Korzystając z sieciowych udogodnień trzeba zachować spokój i dokładnie sprawdzać każdą stronę, jak również proces dokonywania przelewu, ponieważ oszuści mogą podszywać się pod witryny bankowe bądź zmienić numer rachunku nawet w trakcie wypełniania przez nas formularza przelewu. Dobrze więc jeśli do wykonywania płatności online będziemy używać tylko bezpiecznych urządzeń, co do których systemu zabezpieczeń jesteś pewni.
 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 584

E-mail: kontakt@userbars.pl

Porady na temat bezpiecznych i sprawnych płatności w sieci, zakupów w Internecie oraz wskazówki dla osób z branży e-commerce.