Płatności BLIK - czym są?

Robiąc codzienne zakupy już coraz częściej odchodzimy od standardowych płatności. Ba! Już coraz częściej nawet nie zabieramy ze sobą portfela czy też gotówki. Obecne czasy oferują nam inne możliwości. Coraz częściej widzimy ludzi płacących za pomocą telefonu komórkowego tak samo jakby płacili zbliżeniowo za pomocą karty. Telefon w XXI wieku łączy w sobie wielu funkcji. OD tych najprostszych jak kalkulator, kalendarz, budzik, po te naprawdę skomplikowane jak wirtualna portmonetka i aplikacje odpowiedzialne za płatności mobilne. Jednym z najbardziej innowacyjnych i zarazem popularnych obecnie systemów płatności mobilnych jest BLIK. 

Co to jest BLIK?
BLIK jest to najprościej ujmując sposób płatności. Jest on dostępny w aplikacji mobilnej niektórych banków, a mianowicie takich jak: Alior Banku, PKO Banku Polskiego, Getin Banku, Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, a także T-Mobile Usługi Bankowe oraz Orange Finanse. Jak widzimy wybór jest szeroki. BLIK został opracowany przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o.

Jak działa BLIK?
Aby móc korzystać z systemu BLIK musimy najpierw założyć sobie konto na aplikacji mobilnej naszego banku. Następnie wykonując jakąś płatność nasz bank będzie generował dla nas jednorazowe hasło, którego użycie spowoduje dokonanie omawianej płatności. 

Na jakie działania pozwala nam BLIK
Korzystanie z systemu BLIK pozwala nam na dokonywanie kilku rożnych działań. Po pierwsze jest to dokonywanie płatności w sklepach zarówno stacjonarnych jak i tych internetowych. Ponadto korzystając z aplikacji BLIK możemy dokonywać wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach oraz wpłato matach, a także szybkie przelewy na numer telefonu czy też generowanie czeków za pomocą których możemy później zarówno zapłacić jak i wypłacić gotówkę z bankomatu. 

Podsumowanie
Pewnie zastanawiacie się czy warto? Może jesteście do tego pomysłu nieco sceptyczni? Ja mogę z własnego doświadczenia powiedzieć, że system ten sprawdza się bardzo dobrze. Jest wygodny, prosty i szybki. W moim odczuciu również bezpieczny. W końcu za każdym razem dostajemy z banku tylko jednorazowy kod, przez co oszustom będzie ciężej go przechwycić a tym samym ukraść nasze pieniądze. Oczywiście prawdopodobieństwo jest niewielkie ale jest, tak więc zachowujmy się rozsądnie i zamiast zawierzać aplikacji, która jest tylko rzeczą w pierwszej kolejności sami postarajmy się zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 647 584

E-mail: kontakt@userbars.pl

Porady na temat bezpiecznych i sprawnych płatności w sieci, zakupów w Internecie oraz wskazówki dla osób z branży e-commerce.